Kyrgyzstán: Ťan-šan (13 dnů)

Kyrgyzstán: Ťan-šan (13 dnů)15 Aug 12:30 - 27 Aug 19:00 - Bishkek
Bishkek, Kyrgyzstan

Route

POČET ÚČASTNÍKŮ: 6 / 6-7 (obsazeno / kapacita) + 1 průvodce
-----------------------------------------
PROČ si nenechat ujít tuto výpravu?
- dva ozkoušené originální treky v autentických velehorách bez turistů
- zdoláte vrchol nad 4000 mnm
- průvodce se zkušenostmi ze 7 postsovětských republik, schopný domluvit se rusky
- podrobné instrukce na cestu, podle kterých se skvěle připravíte a vše zvládnete
- logistika úsporná na čas a peníze
--------------------------------------Ťan-šan patří mezi nejvyšší a plošně největší horstva na Zemi.
Čekají nás dva vysokohorské treky (3 dny + 4 dny), kde vystoupáme do výšek okolo 4 000 mnm, budeme obdivovat věčně zasněžené štíty vysoké až 5 000 mnm, ledovce, ledovcové řeky v rozlehlých údolích, průzračná jezera, vysokohorskou "poušť" s permafrostem, šťavnaté pastviny i krásné jehličnaté lesy.

Oba treky prověří naši kondici a odolnost - jsou určené trénovaným a spíše zkušenějším trekařům. Užijeme si pohyb i táboření v nespoutané divočině, kde jiné turisty nepotkáme - jenom v nižších polohách pastevce na koních, jejich jurty a dobytek.

Kratší trek (3 dny) spočívá v překonání asi 55 km přes dvě sedla 2984 mnm a 3869 mnm v oblasti Kyrgyzský Alatau (viz FOTO), JV od Biškeku. Vyšší sedlo je trvale pokryto sněhem a okolní terén má ledovcový charakter. Většina trasy vede pohodlně přes pastviny s dalekými výhledy.

Delší trek (4 dny) má více variant o délce 60 - 90 km přes tři (nezaledněná) sedla o výškách 3773, 3633/3880 a 3891 mnm. Jedná se o silně zaledněnou oblast Těrský Alatau (viz FOTO), jižně od jezera Issyk-Kul. Přes hluboká zelená údolí a ledovcové morény vyjdeme na náhorní plošinu pokrytou permafrostem a z ní bude možnost nalehko (a mimo ledovec) vystoupit na některý ze snadných vrcholů okolo 4200 - 4300 mnm!

Mimo hory tvoří krajinu Kyrgyzstánu stepi a pastviny, kde kočovní pastevci žijí v jurtách a pokračují v tradici nomádské kultury. Ta se zde mísí s vlivy orientu (islám, vazby na Čínu) a Ruska (vodka, žiguliky, paneláky, úplatky).

Svou rozlehlostí a čistou vodou nás ohromí tektonické jezero Issyk-Kul - druhé největší horské jezero světa, o ploše 6 236 km2 a délce až 178 km. Zde si dopřejeme zasloužený odpočinek mezi treky, pláže a koupání, šašlik a pivo. Výlet do fotogenického kaňonu Skazka z červeného písku.

Před odletem domů si užijeme hlavní město Biškek a jeho parky, restaurace nebo karaoke-music bary.

V Kyrgyzstánu je turismus na vzestupu, přes to je tam ještě levno. Kyrgyzové jsou vlídní a féroví, s každým se domluvíme rusky, občas i anglicky. Nejsou potřeba víza ani zvláštní očkování.

V horském terénu se pohybujeme každý na svou odpovědnost bez přítomnosti horského průvodce/vůdce nebo jiného kvalifikovaného instruktora.
-----------------------------------------

NOCOVÁNÍ: v horách stany, pod horami ubytování low-cost (jurty, u domorodců, hotel u pláže jezera Issyk-Kul)

DOPRAVA v Kyrgyzstánu: maršrutky, taxi, autostop

CENA: 8 800 Kč
SLEVY INDIVIDUÁLNĚ na dotaz (Pro zkušené a schopné, a také pro zdravotníky, studenty, dvojice, trojice, atd.)

CENA zahrnuje: služby průvodce, podrobné instrukce na cestu, vyhledání a rezervace letenek a check-in, registrace na KGZ úřadě, expediční lékárna, mapy, GPS,
a pro omezený počet zájemců sdílení expedičního stanu, benzinového vařiče a vodního filtru.

CENA nezahrnuje:
- letenky: 8 300 - 9 000 Kč z Prahy (vč. zavazadel a občerstvení)
- doprava v Kyrgyzstánu, ubytování, vstupy: 2 000 - 3 000 Kč
- cestovní pojištění: cca 520 Kč

Přihlásit se můžete na horyacestovani@email.cz + zaplacením 13 000 Kč, z čehož budou (po odsouhlasení termínu) zaplaceny letenky a zbytek poslouží jako záloha z CENY.
Doplatek CENY stačí zaplatit 4 týdny před odletem.© 2018 Siguez